Dama polskiego kina zostaje księżną. Grażyna Szapołowska w "Koronie Królów"

Galeria fascynujących postaci, które poznajemy dzięki historycznej produkcji TVP stale się powiększa. W 3. sezonie "Korony królów" jedną z nich jest księżna Eufemia Mazowiecka, grana przez wybitną polską aktorkę, Grażynę Szapołowską.
Grażyna Szapołowska

Walka o koronę trwa
Jak mogliśmy się przekonać wraz z końcem drugiego sezonu serialu, śmierć Kazimierza III Wielkiego (Andrzej Hausner) liczni książęta wykorzystali, aby wzmocnić swoją pozycję. Jednym z nich był książę Władysław Opolczyk (grany przez Zbigniewa Suszyńskiego), który stał się nawet namiestnikiem Królestwa Polskiego. Przez lata utrzymywał on wpływy w państwie, niwecząc intrygi innych kandydatów do tronu i posady zarządcy państwa.

Stare porzekadło mówi, że za każdym mężczyzną, który odniósł sukces, stoi wybitna kobieta. W wypadku Władysława Opolczyka to powiedzenie zdecydowanie sprawdziło się. Jego żoną była bowiem Eufemia, ambitna i piękna córka potężnego władcy Mazowsza, Siemowita III. W serialu wcieliła się w nią kobieta nie mniej wpływowa. Często nazywana "damą polskiego kina" aktorka Grażyna Szapołowska od lat bowiem zachwyca na ekranie.

Grażyna Szapołowska jako Eufemia Mazowiecka w serialu "Korona Królów"

Droga na szczyt
- Zawsze uważałam, że w kinie trzeba przede wszystkim być. W odróżnieniu od teatru, w którym przede wszystkim trzeba grać. Jeśli na ekranie stworzysz postać, która daje szansę na wielorakie interpretacje, to znaczy, że to, co zagrałeś jest dobre. […] Sztuka wymaga namiętności. Kocham tajemnice które skrywa w sobie każde z nas…niedopowiedzenia…

Tymi słowami Grażyna Szapołowska doskonale streszcza swoje podejście do aktorstwa. Gra bowiem zawsze kobiety pewne siebie, energiczne i zapadające w pamięć. Kiedy tego pragnie, potrafi być urzekającą i dystyngowaną damą, niczym Telimena z kart poematu Adama Mickiewicza. Ma w sobie zarazem tajemniczość i pewność siebie, która niezmiernie pociąga mężczyzn.

Grażyna Szapołowska podczas prezentacji jesiennej ramówki TVP

Urodzona w Bydgoszczy aktorka, rok po zdaniu matury spędziła grając na scenie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Po ukończeniu warszawskiej PWST zadebiutowała na dużym ekranie w filmie Dragowana Jovanowicza pt ZAPACH ZIEMI i jednocześnie została zaangażowana do Teatru Narodowego, gdzie dyrektorem był wybitny artysta Adam Hanuszkiewicz. Przełomowym momentem w jej karierze był film Karoya Makka „Inne Spojrzenie”, nagradzany na wielu światowych festiwalach.

Potem przyszły kolejne kreacje, np.w filmach „BEZ KOŃCA czy "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego, „Tabu Andrzeja Barańskiego, „Magnat” Filipa Bajona, "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. Jej talent zaczyna owocować współpracą z włoskimi ,węgierskimi ,rosyjskimi, francuskimi reżyserami. W Pesaro otrzymuje prestiżową nagrodę im. Ennio Flaiano za wybitne osiągnięcia.Film Marcca. Bellocchio La CONDANA przynosi Srebnego Niedżwiedzia w Berlinie Grażyna Szapołowska zostaje doceniona w Polsce. Liczne nagrody publiczności jak pięciokrotna Złota Kaczka czy Lwy Gdańskie lub nagroda ORŁA za rolę Telimeny. W roku 2018/2019 Szapołowska wyreżyserowała dwie opery we Wrocławiu które spotkały się z brawami na stojąco po każdym spektaklu „Halka” Moniuszki i Traviata Verdiego.

Grażyna Szapołowska jako Eufemia Mazowiecka w serialu "Korona Królów"

Księżna Eufemia z Mazowsza
W 3. sezonie serialu "Korona królów" postaci silnych kobiet nie brakuje. Dagmara Bryzek zagra królową Jadwigę Andegaweńską, w postać litewskiej kapłanki Ragany wcieli się natomiast Natalia Lesz. Bardzo ważną rolę pełniła na dworach polskich i węgierskim grana przez Katarzynę Czaplę Elżbieta Łokietkówna. Rola księżnej Eufemii kreowana przez Grażynę Szapołowską z pewnością zapadnie w pamięć widzów, tak jak wszystkie dotychczasowe kreacje aktorki.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.